Dvořák měl odvolat Šámala, proto jsme se ho zastali, prohlašuje 16 redaktorů ČT

Zdeněk Šámal. Foto: Sandra Kisić

Ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal. Foto: Sandra Kisić

Doplněno, opraven počet signatářů

Vzniklo třetí hromadné vyjádření redaktorů České televize ke sporu o nestrannost zpravodajství tohoto veřejnoprávního média. Celkem 16 redaktorů z 61, kteří se včera podepsali pod prohlášení, že ovlivňování své práce necítili, dnes upřesňuje, že podpora mířila především k řediteli redakce Zdeňku Šámalovi. Týden stará stížnost jiných 23 redaktorů, z nichž jsou veřejně známi jen Daniela Drtinová a Adam Komers, přitom kritizovala hlavně údajné zásahy Šámalova přímého podřízeného, šéfredaktora Petra Mrzeny.

„Po včerejším zveřejnění podnětu Radě ČT v médiích dostala redakce od svých nadřízených informaci, že právě kvůli tomuto podnětu má být v nejbližší době odvolán ředitel zpravodajství pan Zdeněk Šámal. A právě proto se redakce velmi spontánně rozhodla vyjádřit podporu řediteli zpravodajství,“ tvrdí šestnáctka redaktorů, v níž je moderátorka Zuzana Tvarůžková či reportéři Petr Vašek nebo Tereza Kručinská.

„Byla určena výhradně generálnímu řediteli České televize panu Petru Dvořákovi,“ ohrazují se také proti tomu, že tisková mluvčí televize Alžběta Plívová naskenované archy s podpisy a seznamem lidí rozeslala novinářům - poté tvrdila, že to bylo omylem, že „televize [jména] obdržela pro interní potřebu jako vyjádření podpory vedení zpravodajství ČT“.

„Pokud je v této chvíli veřejnosti předkládáno, že mohou existovat pochybnosti o utváření některých zpravodajských příspěvků, přejeme si, aby byly vysvětleny. Sama redakce už navíc o několika z nich opakovaně interně diskutovala s vedením,“ předeslali v dnešním prohlášení redaktoři.

Situaci má řešit Rada České televize příští středu 6. listopadu, na popud generálního ředitele Petra Dvořáka se k ní má vyjádřit i „nezávislý a důvěryhodný“ auditor.

PROHLÁŠENÍ ČÁSTI REDAKTORŮ ČT Z PÁTKU 1. LISTOPADU

Následujícím vyjádřením nezpochybňujeme včerejší podporu a vyjádření k situaci ve zpravodajství. Nicméně považujeme za důležité se ke včerejším událostem vyjádřit. Nastaly po zveřejnění podnětu Radě ČT a následným zveřejněním reakce části redakce zpravodajství.

Pokud je v této chvíli veřejnosti předkládáno, že mohou existovat pochybnosti o utváření některých zpravodajských příspěvků, přejeme si, aby byly vysvětleny. Sama redakce už navíc o několika z nich opakovaně interně diskutovala s vedením.

Po včerejším zveřejnění podnětu Radě ČT v médiích dostala redakce od svých nadřízených informaci, že právě kvůli tomuto podnětu má být v nejbližší době odvolán ředitel zpravodajství pan Zdeněk Šámal. A právě proto se redakce velmi spontánně rozhodla vyjádřit podporu řediteli zpravodajství.

Nutno také dodat, že byla určena výhradně generálnímu řediteli České televize panu Petru Dvořákovi.

Je ale potřeba také zdůraznit, že v části, která se týká ovlivňování vysílání v době parlamentních voleb a jejich přípravě, si stojíme za svými odvysílanými příspěvky v předvolební době i během volebního vysílání. Nechceme dopustit, aby během takto důležité zpravodajské chvíle bylo zpravodajství z naší strany považováno za zmanipulované.

Přejeme si, a naším jediným motivem je, aby zpravodajství ČT bylo důvěryhodné.

Hana Albertová
Milan Brunclík
Vladimír Keblúšek
Pavla Kubálková
Tereza Kručinská
Veronika Marková
Jakub Nettl
Michaela Poláková
Martin Rusek
Barbora Straňáková
Tereza Schejbalová
Tereza Strnadová
Lea Surovcová
Jitka Szászová
Zuzana Tvarůžková
Petr Vašek