Zavoral couvl se zvýšením poplatku, chce indexaci

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se sladil s šéfem České televize Petrem Dvořákem. Oba jsou pro každoroční zvyšování koncesionářského poplatku o inflaci.

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

Veřejnoprávní Český rozhlas už nepočítá s vůlí politiků jednorázově zvýšit koncesionářský poplatek ze stávajících 45 Kč. Do budoucna bude prosazovat jeho indexaci. „Je potřeba do budoucna zajistit financování Českého rozhlasu. Indexace poplatku se nám zdá jako politicky nejschůdnější cesta,“ uvedl začátkem února v rozhovoru s agenturou ČTK generální ředitel veřejnoprávního rádia René Zavoral. Ještě loni na podzim přitom sám hovořil o plánu navýšit poplatek o 5 Kč.

Indexaci jako politicky průchodnější variantu do budoucna prosazuje generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Mají pocit, že jednodušší varianta je, že sněmovna schválí navýšení koncesionářského poplatku. Já myslím, že to je politicky neprůchodná varianta,“ hodnotil Dvořák cestu, kterou dosud prosazovalo Zavoralovo vedení rozhlasu, loni v létě

Poplatek, jak ředitel Zavoral teď připomněl, se v případě rozhlasu nezvyšoval od roku 2005 a v současnosti je na reálné úrovni zhruba 33 Kč. Firma jeho navýšení požadovala v souvislosti se zrušením současného režimu pro odpočet DPH, což by znamenalo výpadek hospodaření zhruba 120 milionů Kč. Koncem loňska schválený daňový balíček nicméně zachoval stávající režim pro odpočet DPH pro Český rozhlas a Českou televizi nejméně do roku 2021. Po roce 2021 proto bude Český rozhlas podle svého ředitele prosazovat roční indexaci poplatku v závislosti na inflaci.

Příjmy z poplatků tvoří asi 95 % rozpočtu Českého rozhlasu. Letos instituce počítá, že výnos z poplatku vzroste o 1 %, respektive o 19 milionů Kč na 2,09 miliardy.

Jedním z hlavních výdajů veřejnoprávního podniku jsou mzdové náklady. Loni se v Českém rozhlasu zvýšila průměrná měsíční mzda o zhruba 1.500 Kč na 39.394 Kč a navíc 90 % zaměstnanců dostalo přidáno i letos od 1. ledna. V letošní listopadové výplatě zaměstnanci dostanou odměnu 12.000 Kč. Propouštění, které proběhlo loni, kdy rozhlas snížil počet pracovníků o více než 100 lidí, Zavoral letos ani příští rok nechystá.