V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Zdeněk Bakala si stáhl Economii přímo pod sebe

Michaela a Zdeněk Bakalovi. Foto: Profimedia.cz

Michaela a Zdeněk Bakalovi. Foto: Profimedia.cz

Finančník Zdeněk Bakala zjednodušil vlastnickou strukturu vydavatelství Economia. Od 21. března je jejím jediným akcionářem, a to místo kyperské firmy BXR Media Limited, přes níž ji ovládal dosud. Economii na ni převedl v červenci 2009, předtím od února 2008 vydavatelství rovněž držel přímo.

Změna struktury se časově kryje s Bakalovým odchodem z investiční skupiny BXR, který majitel Economie dnes oznámil prostřednictvím svých Hospodářských novin. Skupinu BXR, jež má zainvestováno v čím dál problematičtějších Ostravsko-karvinských dolech a tamní společnosti RPG Byty, opouští oficiálně „kvůli rozporům se svými dosavadními partnery“. Podíly v NWR (OKD) a RPG Byty si přitom má nechat.

Veškeré své tuzemské aktivity teď soustřeďuje pod správcovskou firmu BM Management, kterou vlastní napůl se svou ženou Michaelou. Ta už před dvěma měsíci povýšila na místopředsedkyni představenstva Economie, Bakala se stáhl do dozorčí rady. Místo předsedy představenstva přenechal Kamilu Čermákovi, který vydavatelství šéfuje a je také výkonným ředitelem BM Management.