Že Klaus ukradl pero, není naše interpretace, hájí ČT video z Chile

„Nezazněl žádný hodnotící komentář, jednalo se o úsměvnou obrazovou historku,“ podotýká ČT k nejdiskutovanějšímu českému videu dneška na YouTube.

Česká televize se rozhodla zasáhnout do debaty o příspěvku ze včerejší vydání 168 hodin, na němž si prezident Václav Klaus při návštěvě Chile strká do kapsy pero, které leží na stole před ním a tamním prezidentem.

Minutové video, které ČT odvysílala včera kolem půl desáté večer, se v průběhu dneška stalo nejdiskutovanějším českým videem na YouTube, s téměř 20 tisíci přehrání. A jeho většinovou interpretací v sociálních sítích se stala teze „Václav Klaus krade“.

ČT v tiskovém prohlášení odmítá, že by takto příspěvek ve vysílání zarámovala, že by ho takto interpretovala. Moderátorka pořadu Nora Fridrichová video uvedla slovy „A při cestách po Latinské Americe zavítal Václav Klaus do Chile, kde se mu mimo jiné zalíbilo tamní protokolární pero“, pak už se jen loučí „Dobrou noc“.

Ve videu, které je bez komentáře, jsou nicméně určitým návodem pro diváka orientační červené ukazatele (kroužek, šipka) a zvolená doprovodná hudba.

„Česká televize má k dispozici záznam celé tiskové konference. Nic nebylo zatajeno, s ničím nebylo manipulováno. Příspěvek z Chile byl zařazen na konec pořadu 168 hodin jako tradiční vtipná tečka, nezazněl k němu žádný hodnotící komentář, jednalo se o úsměvnou obrazovou historku. Takto to tvůrci pořadu 168 hodin chápou, nikomu žádný – ať už chtěný či nechtěný – záměr nepodsouvají. Od jakýchkoliv dalších interpretací se Česká televize distancuje,“ uvedl tiskový útvar televize.

„Česká televize odvysílala v neděli 10. dubna 2011 na programovém okruhu ČT1 ohlednutí za uplynulým týdnem očima redaktorů ČT 168 hodin. V závěru relace byla jako úsměvná tečka zařazena část záznamu z tiskové konference k podpisu smlouvy o cestovním ruchu mezi Chile a Českou republikou. Záznam zachycuje prezidenta České republiky Václava Klause a pero, kterým ministr zahraničních věcí Schwarzenberg smlouvu podepsal,“ předeslal.

Publicista Daniel Dočekal ovšem po korespondenci s tiskovým útvarem ČT upozorňuje, že televizní redakce po ohlasu, který video ze 168 hodin vzbudilo, nenápadně změnila obsah doprovodného článku na portálu ČT24.cz.

A David Grudl dokonce odhaluje, že Václav Klaus naopak pero v Chile dává.