Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Železný dělá z Barrandova program pro ženy

Nové programové schéma Soukupovy televize hodlá vytěžit jednu z nejsilnějších diváckých skupin.

Propagace vína, které Železný také produkuje, je nedílnou součástí jeho sobotního Volejte Železnému. Foto: Profimedia.cz

Propagace vína, které Železný také produkuje, je nedílnou součástí jeho sobotního Volejte Železnému. Foto: Profimedia.cz

Vladimír Železný je ve funkci generálního ředitele televize Barrandov čtvrt roku a ve svých sobotních promluvách postupně odkryl, jak má vypadat jarní program stanice. Tedy první velký krok na cestě k cíli zdvojnásobit do konce roku podíl Barrandova na publiku na 10 %.

Na Barrandově Železný nejdřív zrušil vystoupení hlasatelů (Marie Retková a Aleš Cibulka programové upoutávky pouze čtou), kvůli svému Volejte Železnému škrtl sobotní politickou diskusi Témata Týdne (nedlouho po volbách skončilo i její vydání ve čtvrtek večer), skončily noční zprávy (diváci od nich prý utíkali jinam, „téměř nikdo je nesledoval“, jistě byly i dražší ve srovnání s pořady kupovanými ze zahraničí), Videostop (příliš drahé ukázky z filmů) a „kmenový produkt“ stanice, vztahový seriál Ona a on stáhl ze dvou dílů týdně na jeden.

Co naopak je a bude nového: od čtvrté odpolední Barrandov chystá sedmdesátiminutové pásmo pro ženy (uvádět je budou Heidi Janků a Olga Šípková, dosavadní moderátorky Hlavních zpráv), poté zůstávají denní show o vaření Kašpárku, vař! (s kuchařem Radkem Kašpárkem, dosud pod názvem Co bude dnes k večeři) a kadeřnické Ostříháno!, následovat budou o půl sedmé Naše zprávy, tedy dosavadní Hlavní zprávy, nově s moderátorskými dvojicemi a jejich komentáři, a nakonec místo pásma pro děti Animáček mezi sedmou a osmou večerní přijde turecký seriál Velkolepé století.

NOVÁ SKLADBA PODVEČERA NA TV BARRANDOV

Zhruba od března bude odpolední a podvečerní program televize Barrandov vypadat takto:

16.00 pásmo pro ženy s Heidi Janků a Olgou Šípkovou
17.15 kulinářská show Kašpárku, vař! (nový název pro Co bude dnes k večeři)
17.50 kadeřnická show Ostříháno!
18.30 Naše zprávy (nový název pro Hlavní zprávy)
19.00 turecký seriál Velkolepé století
20.15 hlavní večerní program

Zdroj: Volejte Železnému, programové plány stanice

Vidíme, že první a poslední pořad barrandovského odpoledne je explicitně zaměřen na ženské publikum, konkrétně starší ženské publikum (aktivní mladá žena nebude typickou konzumentkou televize mezi čtvrtou a pátou odpoledne), podobně je tomu s dalšími odpoledními pořady o vaření a o stříhání vlasů. Minimálně v průběhu odpoledne tak Železný s programovou ředitelkou Barrandova Markétou Zahradníkovou míří na skupinu, která patří mezi současným tuzemským diváctvem k nejsilnějším.

Cesta k 10% podílu Barrandova zjevně vede nikoli přes masivní investice do nového programu (Železný sice slibuje seriály typu Ulice, v praxi ale postupuje nanejvýš úsporně, důkazem toho budiž zmíněné omezení seriálu Ona a on na jeden díl týdně, zrušení Videostopu či nočních zpráv), ale přes cizelování programových slotů a nabírání publika po malých kouscích v různých částech dne (důkazem toho je mimo jiné nasazení prověřeného detektivního seriálu Columbo na sobotní a nedělní podvečery).

Zrušení Animáčku, zároveň nasazení Velkolepého století, stejně jako přesunutí premiéry talk show Sejdeme se na Cibulce ze sobotního pozdního večera na pondělních 21.30 ohlásil Železný na začátek března (a opět: Cibulka - známý jako sparing partner Jiřiny Jiráskové, Yvonne Přenosilové či autor kalendářů s životními osudy i datumy úmrtí prvorepublikových filmových hvězd - je bavičem, kterého oblibují především starší ženy). Už začátkem února postaví proti Ordinaci v růžové zahradě 2 televize Nova v úterý i ve čtvrtek Třicet případů majora Zemana. Konkrétně toto není zrovna jasný krok směrem k ženskému publiku, nicméně zde vítězí pragmatický pohled - než se zbaví socialistických seriálů (kromě Zemana Žena za pultem a Okres na severu), jak slíbil, náležitě vyždíme jejich výkon, dokud platí vysílací práva (u Zemana mají vypršet v půli letošního roku).

Nejpozději začátkem března tedy nastupuje první celistvé programové schéma pod generálním ředitelem Železným. Ten při jeho stavbě rozmontoval schémata svých předchůdců Janise Sidovského a Petra Lesáka a ponechá z nich jen málo. Zaměření na ženy se v minulosti vyplatilo televizi Prima, dokonce kvůli nim sestavila stanici Prima Love. Ta nicméně od loňska postupně „odrůžovuje“, tedy má být víc také pro muže. I to nahrává Barrandovu, aby získal další divácká procenta navíc.

Přes ženské publikum nevede cesta nijak inovativní, zato nejspolehlivější. Jen to minimálně letos na jaře nebude program pro „Husákovy pravnuky“, jak Železný avizoval. Spíš pro Husákovy dcery.