V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Zeman odmítl Hovory z Lán předtáčet

Příští vysílání rozhlasových rozmluv s prezidentem by mohlo být 4. ledna.

  • ČTK
  • 11. 12. 2014 00:30
Prezident Miloš Zeman. Foto: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman. Foto: Profimedia.cz

Rozhlasový pořad Hovory z Lán bude nadále vysílán živě. Po středeční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to ČTK a Českému rozhlasu řekl generální ředitel rozhlasu Peter Duhan. Předtáčení nebo zpoždění pořadu, v němž na počátku listopadu prezident hovořil vulgárně, Zeman podle Duhana odmítl. Šéf Českého rozhlasu neočekává, že by se podobná situace opakovala.

Koncept pořadu bude podle Duhana zachován. „Neplánuji žádné změny, koncepce pořadu zůstává, jak jsme ji nastavili,“ řekl. Ke změnám prý nevidí důvod. „Pan prezident zcela přesvědčivě vysvětlil své argumenty kolem slovníku, který použil,“ prohlásil Duhan. „Odmítá, a já ho chápu v tomto případě, jakékoli zásahy do původní struktury Hovorů z Lán, to znamená odmítá předtáčení i odmítá zpožďování vysílání, protože by to považoval za cenzorský zásah. V tomto případě mám ten samý názor.“

Zeman v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován. Podle Rady Českého rozhlasu veřejnoprávní rádio odvysíláním hovorů porušilo zákon i svůj kodex. Rada uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Podruhé by byl prezident „upozorněn“

Podle Duhana mu Zeman řekl, že kritika vulgarit není vulgaritou. „Já v tomto případě dávám za pravdu panu prezidentovi,“ řekl Duhan. V pořadu zazněla slova „zkurvili“, „kunda“ nebo „hovno“. Prezident ohledně použití vulgarismu odkázal na překlad názvu hudební skupiny Pussy Riot. Zeman slovo „pussy“ přeložil jako „kunda“, což je podle jazykovědců nepřesné, prezidentem použitý výraz je výrazně vulgárnější. Tvrdil také, že v dalším případě citoval svého politického konkurenta Karla Schwarzenberga. Zároveň ale použil vulgární výrok „zkurvili“ při kritice služebního zákona.

Duhan poznamenal, že osobně se domnívá, že se situace nebude opakovat. Pokud by Zeman opět použil vulgární výraz, redaktor by ho podle něj měl upozornit na to, že používá slova nevhodná do vysílání, která porušují kodex rozhlasu.

„Pan prezident se domnívá, že neexistuje důvod, proč dosavadní formát Hovorů z Lán měnit. Oceňuje shodu s generálním ředitelem Českého rozhlasu v této věci. Další Hovory z Lán se uskuteční v co nejbližším možném termínu,“ uvedl ke středeční schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Duhan uvedl, že příští vysílání by mohlo být 4. ledna.