V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Zeman je pro televizní debaty s Drahošem

Vítěz prvního kola prezidentské volby, stávající prezident Miloš Zeman si řekl o opakovaný duel před televizními kamerami s Jiřím Drahošem, který skončil druhý. Ten Zemana krátce předtím vyzval právě k tomu, aby se střetli v televizi.

Zeman místo České televize - televize Václava Moravce, jak doslova řekl - upřednostňuje soukromé stanice. „Už vzhledem k výhradám, které mám k naší takzvaně veřejněprávní televizi, nebudu mít nic proti tomu, když televize Prima nám oběma nabídne pole pro debatu, a nebudu mít dokonce nic proti tomu, když ty debaty budou dvě. Kdyby byly tři a více, uznejte, že by vaše diváky poněkud znudily,“ řekl Zeman na tiskové konferenci v odpovědi redaktorce Primy. Snaha ukázat oba kandidáty se dá očekávat i od Jaromíra Soukupa a jeho televize Barrandov. Ta ale může kandidátům nabídnout menší publikum než ČT a Prima, to největší má přitom v Česku Nova.

Drahoš chce, aby jednu z televizí, které budou debaty vysílat, vybral on, druhou Zeman. „Já jsem se rozhodl pro Českou televizi,“ řekl Drahoš v sobotních Událostech. „Pokud bude jedna na Primě, bude druhá na ČT,“ řekl ve večerních zprávách Primy. Ta pak přispěchala s tiskovým prohlášením, že oba kandidáti „svoji účast v televizní debatě na Primě veřejně přislíbili“. Prima zároveň oznámila, že duel chystá v týdnu před druhým kolem volby, tedy mezi pondělím 22. a čtvrtkem 25. ledna (volí se 26. a 27. ledna). Česká televize později sdělila, že Drahoše se Zemanem pozvala do duelu na čtvrtek 25. ledna od 20 hodin, na ČT1 a ČT24. 

Miloš Zeman v prvním kole volby obdržel od voličů necelých 39 % hlasů, Jiří Drahoš necelých 27 %. Stávající prezident zvítězil vyjma Prahy ve všech krajích republiky. Na třetím místě skončil Pavel Fischer (zaokrouhleně 10 %), následují Michal Horáček (9 %), Marek Hilšer (9 %), Mirek Topolánek (4 %), Jiří Hynek (1 %), Petr Hannig a poslední Vratislav Kulhánek (oba kolem 0,5 %)