Zeman v projevu zkritizoval ČT a Bakalova média

Prezident opět mluvil proti České televizi. „Má jednostranné názory,“ řekl na Barrandově.

Miloš Zeman při dnešní inauguraci. Foto: Profimedia.cz

Miloš Zeman při dnešní inauguraci. Foto: Profimedia.cz

Miloš Zeman, jeho žena Ivana a dcera Kateřina při dnešní inauguraci. Foto: Profimedia.cz

Miloš Zeman, jeho žena Ivana a dcera Kateřina při dnešní inauguraci. Foto: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman ve svém dnešním, víc než půlhodinovém inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu znovu zaútočil na finančníka Zdeňka Bakalu, na média patřící do Bakalova vydavatelského domu Economia a na veřejnoprávní Českou televizi. Mezi hosty slavnostního aktu byl mimo jiné Jaromír Soukup, který se Zemanem pravidelně vede nekonfliktní rozhovory na své televizi Barrandov. Ten dnešní předtáčeli ve středu, den před Zemanovou inaugurací. Prezident v něm adoroval internet, kde je podle něj možné číst nejrůznější servery, zatímco „názory médií, včetně České televize, jsou jednostranné“. „V soutěži s internetem papírová média mohou prohrát,“ řekl také Zeman dnes večer na Barrandově.

V dnešním projevu dnes Zeman Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. „Dokud tento problém nebude vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice velká ekonomická kriminalita je minulostí a Viktor Kožený, skrývající se na Bahamách, nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly,“ uvedl. Dodal, že se na případ ptal ministra spravedlnosti i státních zástupců, a dočkal se rozpačité odezvy. „Mrzí mě to a budu na to upozorňovat i nadále,“ řekl. Bakalův mediální zástupce Vladimír Bystrov řekl agentuře ČTK, že se podnikatel nebude k Zemanovým výrokům vyjadřovat.

Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia. „Noviny jako Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt nebo server Aktuálně.cz jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly, nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat. Podle mého názoru novinář, který bere peníze získané tímto způsobem, by neměl mít naši úctu a neměli bychom ho brát vážně,“ uvedl. „Novináři našich titulů nehledají senzaci, ale pravdu. Budou pokračovat v tom, co dělají, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ sdělil v reakci na projev generální ředitel Economie Roman Latuske.

Při kritice veřejnoprávní televize Zeman odkázal na studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Uvádí, že zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené a objektivní České televize bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně TOP 09,“ uvedl prezident. Někteří politici, zejména z TOP 09, ODS a KDU-ČSL opustili při této pasáži Zemanova projevu sál. ČT už dřív zmíněnou analýzu obsáhle kritizovala a označila ji za „velmi nekvalitní ve svém metodickém i analytickém zpracování“. „Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky,“ reagovala dnes na Zemanova slova mluvčí ČT Karolína Blinková.

Reakce ČT na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana

Česká televize přistoupila k inauguraci prezidenta republiky naprosto profesionálně a připravila devítihodinové mimořádné živé vysílání. Přímo na Pražský hrad jsme vyslali čtyři moderátory, hlavní tváře zpravodajství ČT. Na zajištění přímého přenosu slavnostního ceremoniálu se podílela zhruba stovka pracovníků České televize. Na místo jsme vyslali několik přenosových vozů a reportážních štábů a náš přenos vysílal i Hrad na velkoplošné obrazovce pro lidi na Hradčanském náměstí.

Nejen ve světle této skutečnosti se jeví pokračování rétoriky zaměřené proti veřejnoprávním médiím a jejich nezávislosti, jako neakceptovatelné. Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky.

Karolína Blinková, mluvčí České televize

Prohlášení mediálního domu Economia k inauguračnímu projevu prezidenta republiky

Důrazně se ohrazujeme proti nařčení z pokusu o manipulaci české veřejnosti. Hospodářské noviny, týdeník Respekt a zpravodajský server Aktuálně.cz přinášejí svým čtenářům každý den kvalitní a objektivní zpravodajství.

Odsuzujeme prohlášení prezidenta ČR, že by novináři vydavatelství Economia neměli mít úctu občanů České republiky.

Novináři našich titulů nehledají senzaci, ale pravdu. Budou pokračovat v tom, co dělají, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vedení vydavatelství bude své novináře i kritickou a objektivní žurnalistiku jako takovou i nadále plně podporovat.  

Roman Latuske, generální ředitel a předseda představenstva Economia