Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Studie: Internet přispívá českému hospodářství víc než zemědělství či banky

V roce 2009 internet ekonomice přispěl odhadem 130 miliardami Kč, což představuje 3,6 % HDP.

V roce 2009 internet českému hospodářství přispěl odhadem 130 miliardami Kč, což představuje 3,6 % HDP, víc než v některých jiných zemích střední a východní Evropy a zároveň více, než přispívá bankovnictví, telekomunikace či zemědělství.

“Takový výkon dokáže ČR vytěžit z podprůměrné infrastruktury,” tvrdí výzkumníci. Ekonomická aktivita Čechů na internetu přitom stále zaostává za jinými vyspělými zeměmi právě zejména vlivem nízké penetrace širokopásmového připojení, včetně mobilního.

Analýza dopadu internetu na českou ekonomiku proběhla v období od října 2010 do prosince 2010 a dnes ji řadě zástupců byznysu, státní správy a médií představili v centru Prahy zástupci The Boston Consulting Group a české pobočky Googlu, v podobě studie nazvané Země internetová [výsledky viz video výše, nebo v PDF na odkazovaném webu].

“Internetovou ekonomiku táhne soukromá spotřeba a export,” podotkla na tiskové konferenci šéfka české pobočky Googlu Taťána le Moigne. Soukromá spotřeba se na internetové ekonomice podílí až 40 % a dle analýzy poroste až o 19 % ročně.

Česká republika je významným hráčem ve vývozu ICT technologií: Česko je 4. největší exportér stolních počítačů na světě. Firmy a společnosti zároveň ve velké míře využívají možností, které jim online prostředí nabízí. Dvě třetiny dotázaných malých a středních podniků mají nejen webové stránky, ale online i inzerují a prodávají.

Případové studie

Avast Software

Fler

Chytrý Honza

Slevomat

Všechny studie na webu Země internetová.