V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Zemřel Ingvar Kamprad, zakladatel řetězce Ikea

Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad

V neděli 27. ledna zemřel ve věku 91 let zakladatel švédského nábytkářského řetězce Ikea Ingvar Kamprad. Firma to oznámila na svém webu. Kamprad podle vyjádření firmy zemřel v poklidu ve svém domově v jižní části Švédska zvané Smäland. 

Nábytkářský řetězec Ikea založil Kamprad v roce 1943 ve svých 17 letech, jak připomněla agentura Reuters, velký převrat nastal v roce 1956, kdy Kamprad představil nábytek, který si lidé mohli sami poskládat ve svých domovech.

Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad

V dnešní době pod řetězec spadá 412 obchodních domů ve 49 státech světa. Za rok 2016 Ikea celosvětově utržila 36,4 miliard eur, v přepočtu zhruba 922 miliard Kč. V Česku se nacházejí čtyři obchodní domy, pátý se staví na Václavském náměstí. Tržby v Česku byly za loňský finanční rok 9,7 miliard Kč, meziročně o 4 % více. 

Na provozních záležitostech firmy Ikea se Ingvar Kamprad přestal podílet v roce 1988, nadále však fungoval v roli seniorního poradce. Podle BBC provázelo život zakladatele, které Bloomberg označil za 8. nejbohatšího člověka světa, několik skandálů - v roce 2011 musel vysvětlit svou inklinaci k fašismu, za kterou se omluvil a hovořil o ní jako o mladické nerozvážnosti. Ikea legálně patří pod nizozemský fond ovládaný rodinou Kampradů. Od loňska je fond vyšetřován Evropskou komisí pro podezření z krácení daní.