V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Zika vedle Yemoboxu spustí i agregátor zpráv

Fotograf Adolf Zika slibuje devět nových mediálních projektů. Najal na to i bratry Sychrovy.

Projekty zastřešené novou značkou Yemo.Media spojuje symbol nanuku

Projekty zastřešené novou značkou Yemo.Media spojuje symbol nanuku

Zakladatel firmy Yemobox Adolf Zika chce spustit v polovině července další mediální projekty, zastřešené novou společnou značkou Yemo.News. Vedle mobilní „multiaplikace“ Yemobox, vydávané v nové verzi, se má představit v červenci testovací verze agregátoru zpráv Yemo.News a aplikace umožňující prodej originálních fotografií pro interiéry Yemo.Gallery.

Do konce roku chce Zika spustit celkem devět projektů. V srpnu má jít o e-zine Yemo.Life, čerpající obsah z činnosti lidí kolem online časopisu Week of Life, „mapující život na planetě očima jejích obyvatel“, s členskou základnou ve 48 zemích, a v září o diabanku fotografií pro jeden jediný prodej se všemi právy užití Yemo.Photo. Pak by měla následovat organizační aplikace pro manažery firem Yemo.Today a jako poslední má v září vstoupit na trh zatím utajovaná aplikace Yemo.Agent.

Ve všech zmíněných projektech vlastní většinové podíly společnost ZZ Holding, jejímiž vlastníky jsou Zika a jeho žena Stanislava Ziková. David Štekl, jehož poradenská společnost Casper Consulting byla spoluinvestorem Yemoboxu, má opci na 20 % projektu Yemo.News.

„Na začátku jsem investoval hodně do technologií, teď budu mnohem víc investovat do lidí,“ řekl Médiáři Zika. Novým software development manažerem Yemoboxu se tak stal Mikuláš Sychra ze společnosti BudgetBakers, jeden z vítězů soutěžní přehlídky aplikací AppParade 2008, kde uspěl s kulturním přehledem Qool. Do Yemoboxu nastoupil i jeho bratr Matěj Sychra, který byl podle Zikových slov „přetažen po delším vyjednávání“ z téže pozice, kterou zastával ve firmách Deutsche Telekom a T-Mobile. Pro změnu z Vodafonu přešel do Yemoboxu Peter Pavelko, bývalý teamleader oddělení technické podpory síťových a hlasových služeb, který bude řídit operativu. A projekt Yemo.Gallery nově povede Marie Potůčková, která přišla z belgické potravinářské firmy Vandemoortele.

Další agregátor na české scéně

Zikovým nejambicióznějším projektem, připravovaným na červenec, je zřejmě agregátor zpráv Yemo.Media. Podle Ziky čerpá informace celkem ze 360 až 400 webů generujících obsah a řadí je do kategorií Z domova, Ze světa, Finance, Kultura, Showbusiness, Politika a Sport, rozčleněných do dalších subkategorií. 

„Jde o agregátor internetového obsahu, z něhož dvakrát denně vybíráme nejpodstatnější zprávy. Obsah generujeme pomocí tří zdrojů. Dva jsou technologické: V jednom případě jde software napojený na redakce a vybírající zprávy, v druhém o algoritmus procházející Facebook a další sociální média a sledující, kdo co jak postuje. Třetí zdroj je lidský, jsou to naši interní redaktoři,“ uvedl Zika. Čtenáři si podle jeho slov budou moci na agregátoru nastavit vlastní filtr obsahu, přičemž systém bude řadit zprávy jak podle sledovanosti, tak podle relevance. „Jsou i zprávy, které lidi příliš nezajímají, ale přesto by o nich měli vědět. Náš systém je dokáže rozeznat a přidat jim indexy tak, aby se delší dobu udržely na čelních pozicích,“ říká Zika.

Projekt podle něj nebere médiím žádné uživatele, protože každého čtenáře přesměrovává přímo na původní web, z něhož pochází daná zpráva. Na agregátor se budou vázat další projekty, například podcastové Yemo.Radio, slibující každý týden Zikovy rozhovory s vybranou osobností. Agregátor bude provázán také s Yemoboxem a s dalšími startujícími projekty.

Nejde o první takový projekt na české scéně. S penězi od operátora O2 uvedla minulý týden svou novou verzi čtečka zpráv v mobilních telefonech Tapito.

Geolokační multiaplikaci Yemobox, která byla představena jako první letos v únoru, si podle Ziky zatím stáhlo čtyři až pět tisíc uživatelů. „Od července ji spouštíme v nové podobě. U původní verze jsme hodně sázeli na intuitivnost vyhledávání a podcenili zavedený návyk lidí vyhledávat adresy a podniky přes ikonku s lupou. Proto jsme aplikaci upravili tak, aby i s tímto návykem v ní mohli hledat co nejrychleji. V současnosti máme v Yemoboxu podchyceno víc než 120.000 tisíc firem s aktualizovanými údaji a pokrýváme 112 českých měst,“ tvrdí Zika.