Zkušební digitální rozhlas v Praze má výluku

Přerušení se nemá dotknout srpnového startu nové digitální sítě Českého rozhlasu.

Letecký pohled na věž u Ladronky, odkud se vysílá mimo jiné i digitální rozhlas. Foto: České Radiokomunikace

Letecký pohled na věž u Ladronky, odkud se vysílá mimo jiné i digitální rozhlas. Foto: České Radiokomunikace

Hlavní tuzemský operátor televizního a rozhlasového signálu České Radiokomunikace dočasně přerušuje pilotní vysílání digitálního rozhlasu DAB+ šířeného ze Strahova a Žižkova. Důvodem je podle firmy příprava nového technologického řešení pro další etapu vysílání a vyhodnocení dosavadních výsledků. Plánovaná odstávka bude trvat od 20. července přibližně do začátku září.

Stávající pilotní vysílání ve standardu DAB+ (Digital Audio Broadcasting) z pražského Strahova a Žižkovské věže zahájilo 25. března 2014 a pokrývá 800.000 obyvatel v regionu Prahy a středních Čech. Digitální vysílání v něm testují Český rozhlas i komerční rádia včetně nejposlouchanějších – Impulsu, Frekvence 1 a Evropy 2, dohromady 18 rozhlasových stanic.

„Navzdory tomu, že stávající pilotní vysílání probíhá s velmi nízkým výkonem a omezeným pokrytím, je zřejmé, že digitální rozhlasové vysílání ve standardu DAB+ je optimálním řešením pro rozvoj rozhlasu,“ řekl ředitel regulace a strategie Radiokomunikací Marcel Procházka.

V srpnu zahájí multiplex Českého rozhlasu

Veřejnoprávní Český rozhlas spolu s Českými Radiokomunikacemi spustí 6. srpna další experimentální vysílání digitálního rozhlasu v Praze a středních Čechách z Žižkovské věže, tentokrát už v plném výkonu 20 kW, jako by šlo o ostrý provoz. Nový multiplex DAB Praha svým signálem pokryje přibližně 17 % obyvatel Česka a má ověřit reálné parametry šíření před spuštěním celoplošných sítí digitálního rádia.

Po spuštění nového experimentálního vysílání se program Českého rozhlasu do původního multiplexu DAB + nevrátí. „V Praze, kde budeme nově šířit plnohodnotný signál DAB, původní síť opustíme. Nahradí ji vysílání ze Žižkova s mnohonásobně vyšším výkonem, než je to ze Strahova,“ popsal Médiáři už dříve tiskový mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Programy Českého rozhlasu zůstanou nadále zachovány v regionálních multiplexech Teleko a RTI cz.