Zlínská IS Produkce postaví ateliér za 40 milionů

Na Kudlově má vzniknout ateliér, který by měl pomoci navrátit do Zlína filmový průmysl.

Vizualizace chystaného ateliéru ve Zlíně. Foto: IS Produkce

Vizualizace chystaného ateliéru ve Zlíně. Foto: IS Produkce

Zlínská společnost IS Produkce, která se věnuje filmové produkci i reklamní tvorbě, chce letos začít stavět ateliér na zlínském Kudlově. Oznámila to mluvčí firmy Kateřina Martykánová. Na Kudlově jsou filmové ateliéry, které vznikly ve 30. letech minulého století k natáčení reklamních filmů společnosti Baťa. Později tam vznikly stovky snímků, působila tam Hermína Týrlová či Karel Zeman.

„Našim cílem je oživit tradici v místě, které je v podstatě nejblíže spojené se vznikem filmu ve Zlíně,“ uvedl majitel IS Produkce Martin Gazda. Firma nyní využívá ateliér v centru Zlína. Plocha chystaného uvnitř nového produkčního domu ateliéru bude 250 metrů čtverečních, projekt má stát 40 milionů Kč. „Věřím, že nový ateliér se špičkovým technologickým vybavením a zkušenými lidmi z oboru přiláká producenty z Česka i ze zahraničí,“ uvedl Gazda, „tím se zase o krůček přiblížíme o něco blíž našemu dlouhodobému cíli – navrátit filmový průmysl do Zlína.“

Martin Gazda

Martin Gazda. Foto: IS Produkce

Společnost měla loni obrat 46 milionů Kč a 30 spolupracovníků a prezentuje se jako největší filmové produkční studio na Moravě, po veřejnoprávní České televizi se studii v Brně a Ostravě. Ještě před třemi lety se primárně věnovala výrobě reklamních spotů, v uplynulém roce už u ní dominovala produkce celovečerních filmů. Gazdova firma jich loni koprodukovala celkem pět. Jako koproducent spolupracovala na filmovém zpracování osudu bývalé baletky Můj příběh. Podílela se koprodukčně také na filmu ze zlínského hokejového prostředí Smečka a snímku z porevolučního období Erhart.

Letos dokončí několik dalších filmů, včetně valašské filmové pohádky Největší dar nebo cestovatelského průvodce Cesta kolem světa. Do budoucna se IS Produkce chystá na spolupráci na druhém filmu s režisérem Danem Svátkem a spisovatelem Josefem Formánkem. Podle Formánkova autobiografického románu už ve Svátkově režii vznikl snímek Úsměvy smutných mužů, který se zabývá závislostí na alkoholu.

V uplynulém roce IS Produkce rozšířila portfolio klientů, pro které vyrábí televizní a rádiové spoty i prezentační a online filmy. K dlouhodobé spolupráci se značkami jako Hamé, Kaufland, Coca-Cola, Baťa či Blue Style se loni připojil třeba Asko nábytek. Firma se podílela i na charitativním spotu pro Klub cystické fibrózy, na němž spolupracovalo pražské Dejvické divadlo. Firma rovněž podporuje tvorbu studentů zlínské univerzity.