Pokud bylo na zaměstnancích Facebooku na dvoudenní konferenci F8 v San Francisku něco patrného, pak obrovská úleva po každé oznámené novince - nemuseli už konečně tajit, na čem minimálně od loňska pracovali.
Některé věci byly známé už dopředu. Například že Messenger, původně součást Facebooku jako “pouhá” chatovací služba, se definitivně mění a vedle přátel začne hrát velkou roli i ve vztahu mezi zákazníkem a společností. Facebook totiž konečně uvolnil rozhraní Bot a předvedl, v čem jeho kouzlo svědčí - díky chatovacím robotům může každý podnik zautomatizovat komunikaci se zákazníkem na několik jednoduchých příkazů. Efektivnější pro podnik a rychlejší pro zákazníka.
Technologii si už osvojily některé velké společnosti jako nizozemská letecká KLM, která přes Messenger zasílá svým zákazníkům údaje o letu, nebo CNN, jež zase - jak si domyslíte - nabízí v Messengeru pravidelný přísun zpráv. Můžete si to už ostatně vyzkoušet sami - zkuste zajít na m.me/CNN a poslat zprávu. A nebojte, oni se během chvilky ozvou.
Messenger je mimochodem v současnosti opravdový výstavní artikl ve stáji Facebooku – minulý rok se tahle aplikace stala nejrychleji rostoucí službou na světě (a přeskočila právě i Facebook) a v současnosti ji využívá 900 milionů lidí měsíčně. Tipněte si: kolik si tihle lidé denně pošlou zpráv? Je to 60 miliard (a 20 miliard SMS).
Facebook ale obecně dopředu tlačí také technologii okolo videa – samozřejmě do toho spadá to klasické, ve dvou dimenzích, které se na další úroveň dostalo už i při uvedení funkce Live (v tomhle byl sice Periscope, respektive Twitter první, ale vem to čert). Facebook na F8 oznámil uvolnění rozhraní Live, díky němuž se tak z každé kompatibilní kamery stane nástroj pro vytváření živého vysílání a jeho přenášení na Facebook.
Podívejte se, jak to zkoušíme my v Médiáři
Video je ovšem pro Facebook hlavně jedním z prostředků, jak nabídnout dokonalou virtuální realitu. Produktový ředitel Charlie Cox tak na F8 odhalil zvláštní talíř na podstavci, což je však ve skutečnosti kamera s názvem Facebook Surround 360, která by měla vytváření 360° videa (následně kompatibilního s už známou technologií Oculus Rift) hodně zjednodušit. Arzenálu sedmnácti objektivů s možností vytvářet videa až v kvalitě 8k ostatně podlehne asi jakákoliv scenérie.
Celá konference a všechny představené novinky však měly ukázat hlavně jednu věc – Facebook nemyslí jen v intencích vlastních uživatelů, ale chce jednoduše „pomoci“ celému světu. Nejen v rámci vylepšování svých aplikací, ale také v rozšiřování internetu do míst, kde se drží jen horko těžké nebo se do nich dokonce ještě nikdy nepodíval. A k tomu použije drony s rozpětím křídel jako dopravní letadlo, ale skoro nepatrnou váhou, pozemní vysílače anebo krabičky, které se vejdou na pouliční lampu a mohou vytvořit síť pokrývající celá města.
Pokud proto půjde všechno tak, jak si Mark Zuckerberg a jeho tým naplánovali, pak už za pár let nebude Facebook pouze tou firmou, která dala základy největší sociální síti na světě, ale hned takovou, která na internet dostala většinu světové populace. Bez nadsázky.
Obrazem z F8