„Zoo z možného průšvihu pohotově vybruslila“

Ředitel pražské zoologické elegantně vyřešil úlet ibisů a nadchnul hlavní město i naše katy. Naopak Tesco se podle nich ujalo boření velikonoční tradice poněkud nešťastně.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. týden 2016

  1. Zoo Praha: #ibisdozoo (62 %)
    vlastní tvorba
  2. Cream Prague: Jestli opravdu chceš, můžeš (28 %)
    klient: ChciPráci.cz
  3. Hullabaloo: Vždycky je fajn mít v kuchyni nadšené pomocníky (26 %)
    klient: Vitana
  4. Feel Concepts: Naši řezníci (22 %)
    klient: Kaufland
  5. Made by Vaculik: Velikonoční výzva (13 %)
    klient: Tesco

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Ibisy ze zoo chytala celá Praha (62 %)

Chytání uniklých ibisů přineslo enormní zájem veřejnosti

Chytání uniklých ibisů přineslo enormní zájem veřejnosti

Prvního března letošního roku poškodila masivní vrstva sněhu voliéru ibisů skalních v Zoo Praha, osmnáct ptáků se rozletělo po celém hlavním městě a okolí. Celá honička na uprchlé ptáky se stala téměř reality show. Odstartoval jí ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek tweetováním a šířením zpráv o chytání ibisů po sociálních sítích. Zpráva o útěku ibisů se šířila médii a po síti, reagovali na ní třeba redaktoři Blesku nebo HBO. Miroslav Bobek celou situaci vtipně komentoval tweetem: „Ibisové už byli v Blesku i HBO, vypadá to, že postupně obrazí všechna média...“. V odchytu se angažovali v ohromné míře pražští obyvatelé, proto se Zoo Praha rozhodla využít reklamní potenciál celé akce. Ve městě formou billboardů a CLV vitrín umístila vizuály s hashtagem #ibisdozoo, který se stal hitem internetu. Stejné vizuály se objevily v rámci online kampaně. Vrácení ibisové jsou k vidění v poblíž jižního vchodu do Zoo. 

Ředitel Zoo Praha Bobek poslal na Twitter fotku billboardu z místa, kde byl jeden z ibisů odychycen

Ředitel Zoo Praha Bobek poslal na Twitter fotku billboardu z místa, kde byl jeden z ibisů odchycen

Malá věc, ale výborná. Zoo z potenciálního průšvihu vybruslila a ještě získala spoustu pozitivní publicity. A pochvalu si zaslouží i zapojení billboardů a přizpůsobení expozice. Můj vítěz týdne.
Tomáš Mrkvička

Krásně pohotová reakce. Navíc na poměrně neflexibilním offline médiu jako je billboard.
David Suda (WMC Grey)

Bobek dokazuje, že je pro pražskou zoo správným ředitelem. Na nic nečekat. Rychle reagovat a využít pozornosti médií. Takhle má vypadat dobrá reklamní kampaň v 21. století. Můj jednoznačný vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Hezky pohotová reakce, která vytěžila z nepříjemné události to nejlepší.
Dora Pružincová

Na ptáky jsme krátký. Byli to poslední dobou jediní uprchlíci, o kterých se psalo pozitivně. A nakonec jsou z nich celebrity. Tenhle úlet vytěžilo zoo, jak jen to šlo.
Pavel Sobek

Skvělé otočení problému v příležitost a současné získání pozornosti pro Zoo.
Troy Palmer

Tohle je sice supr kampaň, ovšem - je to vůbec kampaň? Spíš bravurně zvládnutej držkopád. Kdyby s tím nápadem nepřišel život, ale PR agentura, určitě by nebylo co hodnotit...
Jarek Komárek

Skvělé otočení původně krizové komunikace v pozitivní reklamní a PR kampaň.
Martin Charvát (Konektor)

Mě to vlastně baví. A příště třeba lední medvědy!
Jan Javornický

2. Těžištěm ChciPráci.cz je stále online (28 %)

Kampaň cílí nejen na uchazeče, ale i na personalisty a zaměstnavatele

Kampaň cílí nejen na uchazeče, ale i na personalisty a zaměstnavatele

Pět měsíců po svém spuštění přichází pracovní portál ChciPráci.cz americké firmy Business Web Solutions s druhou fází kampaně. Jejím těžištěm zůstává online, stejně jako při loňském vstupu značky na trh. Kampaň začala 10. března, poběží do 31. dubna, a to na stránkách Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz, Volný.cz, Deník.cz, Aktuálně.cz, iHNed.cz, Žena.cz a Extra.cz. Kromě uchazečů o práci kampaň cílí na komunitu personalistů a zaměstnavatele, kteří aktivně hledají nové zaměstnance. Na vizuální stránce kampaně spolupracovala agentura Cream Prague Davida Brady s fotografy Jiřím Turkem (fotí mimo jiné titulní strany pro český Forbes, v reklamě ho využívala třeba oděvní značka Blažek) a Janou Jabůrkovou. „Zatímco naše úvodní kampaňse při vstupu na trh maximálně soustředila na branding a rychlé vybudování známosti značky, druhý krok se soustředí víc na rozsah naší nabídky,“ uvedla marketingová manažerka Petra Mikesková. ChciPráci.cz vstoupila na český trh v říjnu 2015. Momentálně nabízí 95.000 pozic a tvrdí, že je to 99 % všech pracovních nabídek z celého českého internetu.

Další podoba kampaně ChciPráci.cz

Další podoba kampaně ChciPráci.cz

 

Hlavním heslem kampaně je: "Jestli opravdu chceš, můžeš"

Hlavním heslem kampaně je: „Jestli opravdu chceš, můžeš“

Nechápal jsem launch kampaň a nechápu ani druhou vlnu. Když jsem stopadesátý pracovní server na trhu a mojí odlišností je, že mám nejvíc nabídek, proč se o tom zmiňuju jen v rozhovoru pro Médiář? ’99 % nabídek práce z celého českého internetu na jednom místě.‘ Hotovo, děkuji.
Tomáš Mrkvička

Fajn věc. Akorát jsem asi v Katovně zvyklý na větší kontroverze.
David Suda (WMC Grey)

Rozhodně bych téhle paní nepovolil, aby zrovna ona něco trhala. Kromě toho je tohle obrovský overpromise, který je ale u klienta pravděpodobně brán jako vtipná nadsázka. V tom případě pak ale tento inzerát nemá žádný význam a je absolutně zbytečný.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vadí mi, jak je do toho headlinu na sílu namontované to slovo ‚chceš‘, které se pak znova objevuje i na tom tlačítku pod tím, jen protože je to v názvu firmy. Navíc nahoře tykáme, dole zase ne, do toho vykřičníky... nevím, je to nešťastně napsaný.
Dora Pružincová

Exekuce ‚trhat‘ a ‚rýsovat‘ jsou hravější než zbytek. Jaké byly asi původní kreativní varianty jobů u ‚stavět‘? Fotky ke kampani se podle mě bohužel nepovedly.
Pavel Sobek

Vyhledávač práce, který funguje jako ostatní vyhledávače práce, to zní jako dobrá práce... asi.
Troy Palmer

Jednoduchá, funkční. Už jsem myslel, že se taková reklama ani nedělá.
Jarek Komárek

Na první dobrou hodně kostrbaté.
Martin Charvát (Konektor)

Poznámka na okraj, s reminiscencí na první kampaň: chcípáci.cz v mezidobí mezi kampaněmi doposud nikdo neregistroval.
Jan Javornický

3. Vitana chce být pomocníkem (26 %)

Producent dochucovadel a instantních potravin Vitana spustil kampaň na podporu produktové řady nových příchuťových bujónů, které zároveň uvedl do obchodů s novými obaly. Kampaň zahajuje třicetivteřinový spot v televizi Nova, její součástí jsou i POS materiály a podpora na internetu (Facebook, YouTube). Televizní spot režíroval Dominik Miškovský v produkci Boogie Films, po kreativní stránce jej vytvořila agentura Hullabaloo.

Srandovní debilové v kuchyni. Univerzální reklamní koncept pro českou kuchtu, když není o čem mluvit.
Tomáš Mrkvička

Pár archetypů českých rodin, špetka kuchyňského humoru, zamícháme v reklamním bloku před Růžovkou a můžeme podávat.
David Suda (WMC Grey)

Vtip o paní, která radí synovi, aby si opepřil svoje maso a nepepřil jí pekáč mi přijde vhodný do časopisu Sorry. Vtip se záměnou hrací kostky s kostkou bujónu by se zase vyjímal ve Sluníčku. I bizarní idea jako je ‚Vždycky je fajn mít v kuchyni nadšené pomocníky nebo vám můžeme pomoci my,‘ se podle mě dá zpracovat stokrát lépe.
Ondřej Souček (Luftballon)

Pěkný insight, škoda, že je to tak popisně natočené (‚maso, ne pekáč!‘), mohlo to být mnohem vtipnější.
Dora Pružincová

Vitana je jednou z nejstarších značek na trhu, která pravidelně komunikuje. Na jejích stránkách vitana.cz/nase-reklamy najdete spoustu povedených starých kousků. Tuhle novou klidně přeskočte.
Pavel Sobek

Vyhledávač práce, který funguje jako ostatní vyhledávače práce, to zní jako dobrá práce... asi.
Troy Palmer

Ne že by to dosahovalo úrovně kdysi výborných vitaňáckých reklam od LB, ale i tak je to dobře odvedená práce.
Jarek Komárek

Žádný zázrak, ale aspoň slušně natočené. Druhý vtip nemusel být dovysvětlený. Fajn (a dnes by mělo být něco takového samozřejmostí) je na YouTube proklik na recept přímo z videa.
Martin Charvát (Konektor)

To je výzva! Chcete mít v kuchyni ‚nadšené pomocníky‘ z rodiny, nebo Vitanu? Opravdu to sdělení někdo promýšlel trošku víc?
Jan Javornický

4. Kaufland nasadil opravdové řezníky (22 %)

Kaufland představuje novou značku Naši řezníci

Kaufland představuje novou značku Naši řezníci

Masozávod obchodního řetězce Kaufland Česká republika začal od 3. března prezentovat své výrobky pod novou značkou Naši řezníci. Značka navazuje na kampaň Z lásky k Česku a posouvá ji ke konkrétní práci a produktům. Představiteli nové značky jsou podle zástupců Kauflandu opravdoví řezníci z jeho masozávodu. Ti se objevují na obalech výrobků i na vizuálech doprovodné kampaně, která běží především v médiích samotného Kauflandu (v reklamních tiskovinách, prostřednictvím vlastních Zákaznických novin, na webu Kauflandu, přímo v prodejnách a na nákladních autech firmy). Kampaň připravila agentura Feel Concepts. Poběží předem neurčenou dobu. Nový vzhled má i balení masa (hovězí maso a produkty bude nově baleno do černých misek a vepřové maso do světlých, mění se i vzhled vrchní fólie). 

Novou podobu dostaly i obaly na maso

Novou podobu dostaly i obaly na maso

Zbavit se brandu Purland je krok správným směrem. Kdykoli jsem dřív jedl maso z Kauflandu, cítil jsem v ústech mýdlové bubliny. Ale Naši řezníci? Ne, nefunguje to. Ani chtěně, ani nechtěně. Maso nemá být vtipné, maso je vážná věc.
Tomáš Mrkvička

V téhle kategorii se každý snaží být spíš ‚appetising‘. Oceňuji snahu, jít na to jinak.
David Suda (WMC Grey)

Tady asi někdo hodně špekuloval, co by mohlo mít virální potenciál. Jenže tohle je slabota. Nevypadá to totiž jako práce tiskařského šotka, ale spíš jako výplod německého copywritera, který nemá smysl pro český jazyk.
Ondřej Souček (Luftballon)

Mně tady asi uniká dvojsmysl. Možná kdyby se ten produkt jmenoval ‚Náš řezník‘. Ale ani to by nebylo vtipný.
Dora Pružincová

Na jednom z těch vizuálů je pomalu víc našich, než bude našich na hokejovém MS, až budou hrát naši.
Pavel Sobek

Výborně praštěnej slogan. Jestli bude v podobném duchu, jako to předchozí, tak se to skoro bojím domyslet.
Jarek Komárek

Strategicky správně, po kreativní stránce ilustrační obrázek a slovní hříčka.
Martin Charvát (Konektor)

‚Ochutnej našeho řezníka‘ baví prací s jazykem? Nemělo by být u jazykového fóru zřejmé, že to není jen pouhý výsledek práce negramota?
Jan Javornický

5. Tesco boří tradiční zvyky Velikonoc (13 %)

Obchodní řetězec Tesco vyrazil do útoku proti slovanským velikonočním zvykům a odstartoval takzvanou kyblíkovou velikonoční výzvu. Jde o soutěž, vyzývající muže k tomu, aby vodu určenou původně na velikonoční polévání využili jinak (například umyli nádobí nebo vytřeli podlahu). Kampaň běží ve všech zemích střední Evropy, kde Tesco působí, tedy v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Připravila ji bratislavská agentura Made by Vaculik. Řetězec spustil micosite nazvanou Velikonoční výzva, na které představuje tipy, co se dá s vodou dělat, a to i formou tří propagačních videí. (V jednom se hrdina rozhodne umýt nádobí, ve druhém psa a ve třetím podlahu. Ani v jednom spotu ale není ztvárněn původní velikonoční zvyk v souladu se skutečnou tradicí.) Součástí velikonoční výzvy je i doprovodná soutěž o poukazy na nákup v obchodech Tesco v hodnotě 10.000 Kč nebo 35 x 600 Kč. Soutěž bude probíhat až velikonočního pondělí, tedy do 28. března. 

Nápad je skvělý. Vezmete zvyk, který zná KAŽDÝ, a jako značka se postavíte za to, aby se VTIPNĚ změnil v něco docela jiného. Malinko hůř to funguje, když vezmete zvyk, který nepraktikuje nikdo, vaše změna není ani trochu vtipná a k tomu ještě celou akci uvedete spotem, který je otřesně nadabovaný a nazvučený a který je natažený na nesnesitelných 53 vteřin.
Tomáš Mrkvička

Zvyk je typičtější pro Slovensko a je to strašidelně natočený, což jsou drobnosti. Spíš si říkám, co to má společného s Tescem.
David Suda (WMC Grey)

To je zmatek. Parazituje tohle na Ice Bucket Challenge? Anebo si to bere příklad z polévání vodou o Velikonocích? Jenže v Ice Bucket Challenge se polévají lidi sami a o Velikonocích ženy polévají muže, takže nic z toho to nebude. Asi nějaký nový zvyk, anebo chce Tesco poslat peníze na boj proti ALS. Jinak nevim. Ať je dvojka správně.
Ondřej Souček (Luftballon)

Chvályhodnou iniciativu bohužel zabíjí nenápaditá exekuce, která dělá blbce z ženských i chlapů. Než se identifikovat s příšernými semetrikami všech věků (ta zpruzelá šestiletá holčička u plastový plotny?) nebo jejich dementně infantilními protějšky, to se radši fakt snad nechám polejt a sešlehat.
Dora Pružincová

Ne, ne a ne. A proč se Tesco najednou zajímá o téma plýtvání vodou?
Troy Palmer

Problematický pokus o mezinárodní využití tradice, která se liší nejen zemi od země, ale i region od regionu. Ztvárnění toporné, herci pitvorní. Jediné kladné body by se snad daly přidělit za vysprchovanou blondýnu v tílku. Ale to jde zase úplně mimo cílovou skupinu.
Martin Charvát (Konektor)

Dosud jsem se domníval, že polévání vodou funguje naopak, že dívky polévají chlapce, ale asi to bylo genderově nekorektní nebo co...
Jan Javornický

 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.