Pietro Filipi. Kara. Glami. Lookio. Čtvero tuzemských outletů. Čtvero malých českých značek. Best practices z Instagramu. Přijďte 20. listopadu na Módu v Česku do Aureole.

Zoot.cz testuje půdu před vstupem na burzu. Veřejnosti nabízí své dluhopisy

Výdejna radosti Zootu v Bratislavě

Výdejna radosti Zootu v Bratislavě

E-shop s módou Zoot.cz vydává od konce června podřízené dluhopisy v celkovém objemu 150 milionů Kč, testuje tak půdu před plánovaným vstupem na burzu. Stovkám svých zákazníků poslal e-shop dopis a informoval je o možném nákupu svých dluhopisů se čtyřletou splatností a roční úrokovou sazbou 6,5 %. Minimální výše investice je stanovená na 50.000 Kč. Jejich emisi, která je naplánovaná na 1. září 2017, aranžuje firma BH Securities. 

„K rozhodnutí uskutečnit veřejnou nabídku podřízených dluhopisů jsme dospěli po úspěšné pilotní emisi z konce minulého roku. Tehdy jsme vydali neveřejné dluhopisy o celkovém objemu 80 milionů Kč pouze omezenému okruhu investorů. Když se rozprodaly během pouhých dvou týdnů, uvědomili jsme si, že o ně bude zájem i v rámci širší veřejnosti,“ vysvětlil Petr Ladžov, spolumajitel a finanční ředitel Zootu. Kromě Ladžova vlastní v Zootu majoritní podíl Ladislav Trpák a Oldřich Bajer, nespecifikovaný podíl si loni v e-shopu koupil také soukromý fond BHS Private Equity Fund.

První mezi e-commerce subjekty

Zoot je prvním e-commerce subjektem v Česku, který nabízí své dluhopisy široké veřejnosti a následně je umístil na pražskou burzu. Zvykem jsou spíše investice soukromých investorů nebo soukromých fondů, případně bankovní půjčky. „V současné době si nejsme vědomi, že by jakýkoli další velký hráč mezi českými online obchody uskutečnil veřejnou emisi dluhopisů. Věříme, že dluhopisy Zootu mohou být pro zájemce z řad fyzických i právnických osob atraktivní nejen díky zajímavému zhodnocení investice a nízkému riziku neúspěchu, ale také díky možnosti přímo se podílet na dalším rozvoji třetí neoblíbenější značky v Česku,“ myslí si Ladžov. 

Zoot.cz v loňském roce utržil 706 milionů Kč bez DPH, což představovalo meziročně 56% nárůst. Loni se také poprvé dostal ze ztráty a a dosáhl hrubého provozního zisku ve výši 2,9 milionů Kč. Kromě Česka působí na Slovensku a v Rumunsku, vstoupit chce také do Maďarska nebo do Polska. Kromě e-shopu provozuje také desítky Výdejen radosti, kde je možné si objednané zboží vyzkoušet a okamžitě vrátit. Loni získal Zoot.cz od soukromých fondů 3TS Capital Partners a BHS Private Equity Fund pro svůj další rozvoj celkovou částku 4,5 milionu eur (zhruba 120 milionů Kč). Použít chce investici na rozvoj IT systémů a logistiky.