V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Zpravodajem ČT v Istanbulu bude Černohorský

Václav Černohorský

Václav Černohorský

Do sítě zahraničních zpravodajů České televize, kterých je momentálně 10, přibude další post. Veřejnoprávní médium ho zřídí k začátku ledna 2019 v tureckém Istanbulu. Obsadí ho dlouholetý reportér zahraniční rubriky Václav Černohorský. Ten v Turecku v minulosti opakovaně působil, a do Istanbulu se přesune z postu berlínského zpravodaje. V Německu ho nahradí reportér a moderátor ČT, někdejší německý zpravodaj Martin Jonáš.

„Istanbul zvolila Česká televize jako strategické místo umožňující svou geografickou polohou výrazně obohatit původní zpravodajský servis nabízený divákům. Mezi klíčové body bude patřit samozřejmě dění v samotném Turecku, které prožívá velmi výrazné období svého vnitropolitického vývoje, ale hraje taky stále aktivnější roli v regionálním uspořádání – ať už například v syrském konfliktu, nebo obecně v regionu Blízkého východu. Stejně tak roste angažovanost Turecka na globální scéně,“ vysvětluje zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Michal Kubal. Nová pozice umožní podle něj ČT jednak posílit původní zpravodajství ze zemí Blízkého východu, jednak “bez problémů” pokrývat dění v oblasti Balkánu.

Vznik dvou nových zpravodajských postů deklaroval generální ředitel Petr Dvořák ve svém kandidátském projektu. Středisko v Istanbulu následuje po zřízení postu v Londýně, který byl otevřen letos v lednu a který zastává Bohumil Vostal.